2016. június 29., szerda

Karamellizált fehércsokoládés tenger gyümölcsei bonbon




Mindenképpen ki kellett próbálnom ezt a bonbont karamellizált fehércsokoládéval, és azt kell, hogy mondjam, az összes variáció közül talán ez ízlett a legjobban. Igazán érdekes kombinációt alkotott a pirított törökmogyoró és a karamellizált csokoládé. Igazi tengerparti csemege!

Hozzávalók (22 db-hoz):

- 2X160 g karamellizált fehércsokoládé
- a díszítéshez pár kocka étcsokoládé

A ganachehoz:
-110 g tejcsokoládé
- 80 g mogyorópaszta
- 45 g tejszín




Elkészítés:

1. Először a tölteléket készítem el. Ehhez a csokoládét megolvasztom és hozzákeverem a mogyorópasztát. A tejszínt egy kicsit megmelegítem és 2-3 részletben belekeverem a ganacheba. A tölteléket habzsákba kanalazom. 
2. A díszítéshez a bonbonforma mélyedéseit nagyjából összemaszatolom gumikesztyűs ujjal egy kis temperált étcsokoládéval. 
3. 160 g  karamellizált fehércsokoládét megolvasztok és temperálok majd kiöntöm vele az egyik bonbonformát. A műveletet megismétlem a másik bonbonformával is. Fontos, hogy a burkot kellően vastagra kell hagyni, a nagyon vékony burokkal az összeillesztésnél problémák lehetnek. A formákat hűtőbe rakom, amíg a csoki megszilárdul.
4. A tölteléket beletöltöm a forma mélyedéseibe, vigyázok, hogy ne töltsem nagyon túl őket, bár ez a technika egy kicsivel több tölteléket is elbír, hiszen nem kell letalpalni a bonbonokat . A formákat fél órára hűtőbe helyezem, hogy a ganache teljesen megszilárduljon. 
5. Ezután magam elé készítem a két formát, a fém rudakat és a hajszárítót. A hajszárítóval kicsit megmelegítem a formák felszínét, ezután az egyik formát óvatosan ráhelyezem a másikra, majd rögzítem őket a fém rudakkal. Egy kicsit megforgatom a kezeim között a formát, hogy a csoki egyenletesen tudjon terülni. 1,5 órát hűtöm a formát. Ha letelt a másfél óra, kiveszem a rudakat és egy késsel szétfeszítem a formát. A bonbonok maguktól ki fognak potyogni a formából.



2016. június 16., csütörtök

Epres macaron





Hétfőn volt egy szabadnapom. Gondoltam sütök egy kis macaront. Igen ám, csak azzal nem számoltam, hogy egész nap zuhogott az eső. A macaron nem igazán szereti az esőt, a magas páratartalom miatt nem bőrösödik meg a teteje, így betolva a sütőbe borítékolható a katasztrófa. Osztottam szoroztam végül csak nekiláttam, a szárítási folyamatot úgy oldottam meg, hogy a szobámba bevittem a két tepsi macaront, bekapcsoltam a hajszárítót és fél órára becsuktam a szoba ajtaját. És ez bejött! Öröm volt nézni, ahogy a kis makik emelkedtek a sütőben. Kihasználtam az eperszezon végét, így epres macaronok készültek.

Hozzávalók (30 db-hoz):

A macaronokhoz: 
- 2x50 g porcukor
- 2x50 g mandulaliszt (alaposan átszitált darált mandula)
- 2 g céklapor a rózsaszín macaronokhoz vagy gél állagú ételfesték
- 2x17 g szobahőmérsékletű tojásfehérje (kb 1 tojásfehérje fele)

- 100 g kristálycukor
- 42 g víz
- 35 g szobahőmérsékletű tojásfehérje + egy csapott kk tojásfehérje por vagy cream of tartar (opcionális)


A töltelékhez:
- 70 g tejcsokoládé
- 70 g étcsokládé
- 45 tejszín
- 70 g eperpüré (átszűrt és összeturmixolt eper kb 110 g eperből)
- 2 tk puha vaj
- 1 tk méz






Elkészítés: 

1. Először is előkészítem a hozzávalókat. A mandulát és a porcukrot robotgépben pár másodperc alatt összedolgozom. Többször átszitálom egy nagyobb fém tálba. A keveréket ketté osztom, az egyikhez hozzákeverem a céklaport. Egy kisebb fém tálba kimérem a 35 g tojásfehérjét és a tojásfehérjeport vagy a cream of tartart, két kis pohárba a másik 17 g tojásfehérjét, mindhármat félreteszem. Egy kis lábosba, gyorsforralóba kimérek 100 g cukrot és 42 g vizet. 
2. A cukrot a vízzel a tűzhely közepes fokozatán összemelegítem, amíg a cukor elolvad, közben folyamatosan kevergetem. Ezután feljebb veszem a hőmérsékletet a maximumra és felforralom a cukorszirupot. Amikor eléri a 110 fokot elkezdem felverni közepes fokozaton a 35 g tojásfehérjét. 120 fokig melegítem a cukorszirupot, ekkor gyorsan leveszem a tűzről és vékony sugárban a tojásfehérjéhez keverem (félreértés ne essék, a tojásfehérjét kézi mixerrel keverem közben). Addig verem a tojásfehérjét, amíg kb 40 fokosra nem hűl. 
3. A 2x17 g tojásfehérjét  habkártyával belekeverem a ketté osztott mandulás porcukorba, jól el kell dolgozni. Ezután a tojáshabot ketté osztom (én mérlegen le szoktam mérni). A ketté osztott tojáshab 1/3-át hozzákeverem szilikon spatulával a macaron-alaphoz.. Végül a maradék tojásfehérje habot is belekeverem a tésztába. Fontos, hogy nem szabad túlkeverni a tésztát. Persze az sem jó, ha nincs eléggé kikeverve. Akkor lesz jó a tészta állaga, ha a spatulát felemelve a lefolyó massza szépen lassan beleolvad a tálban maradt masszába. A műveletet megismétlem a második adag tésztával is. 
4. Egy alumínium sütőtepsit megfordítok és ráhelyezek egy sütőpapírt. A masszát sima csöves habzsákba töltöm, a sütőpapírra kis gömböcskéket nyomok belőle (a habzsákot egyenesen, függőlegesen tartom). Picit csúcsos lesz a tészta, de ha jól kevertük ki, akkor ez pár másodperc alatt el fog tűnni. Ezután a tepsit pár határozott mozdulattal a munkapulthoz ütögetem, hogy a légbuborékok távozzanak. 
5. A macaronokat fél-egy órát pihentetem száraz helyen, amíg a tetejük megbőrösödik. A sütőt és 170 -180 fokra előmelegítem (alsó-felső sütés) (nekem ekkor a hőmérő szerint 150-160 fokos a sütőm, kicsit csalóka). A macaronokat 8-9 percig sütöm, majd letakarom őket alufóliával, hogy ne égjenek meg és még 4-5 percig szárítom a makikat. Összesen tehát 14-15 percig sütöm őket a mérettől függően.
6. A kész macaronokat teljesen kihűtöm, majd leemelem őket a sütőpapírról (könnyen le kell jönniük). 
7. A ganachehoz a tejszínt megmelegítem és az olvasztott csokikhoz öntöm. Szép simára keverem, aztán hozzáadom 2-3 részletben a mézzel összeforralt és kissé visszahűtött eperpürét is. A puha vajat csak a legvégén dolgozom bele a ganache-ba.  30 percet hagyom állni a munkapulton.
8. Jöhet az összeállítás.   Az időközben habzsákból nyomható állagúra dermedt ganachet habzsákba kanalazom és egy kisebb kupacot nyomok belőle a fehér macaronok aljára, majd egy rózsaszín macaront finoman rányomok a töltelékre. 





2016. június 10., péntek

Epres krémes fagyi


Végre itt a fagyiszezon, úgyhogy ezen a héten be is izzítottam a fagyigépet. Mivel még tart az eperszezon ezért nem volt kérdés, hogy egy eperfagyival kell nyitnom. Ez egy roppant egyszerű recept, tényleg öt perc összedobni, a fagyigép pedig 15 perc alatt kikavarta (na jópersze a fagyialapot azért ki kell hűteni alaposan). Aki szereti az igazán krémes gyümölcsös fagyikat, annak érdemes kipróbálni. Más gyümölccsel is működik a recept, málnával, szederrel, meggyel például. 

Hozzávalók (egy doboznyi fagyihoz): 

- 2 csésze tejszín
- 1 csésze tej
- 1 csésze cukor
- 3 csészényi összekockázott eper
- fél citrom leve
- 1 tk vanília kivonat
- 4 tojás sárgája



 Elkészítés: 

1. A tejet, egy csészényi tejszínt, a cukor 2/3-át és a vanília kivonatot egy lábasba teszem és gyöngyözésig forralom. A tojássárgájákat egy hőálló üvegedénybe teszem, habverővel kissé kikavarom, folyamatosan kevergetve hozzácsurgatom a cukros tejszínt. A keveréket visszaöntöm a lábasba és fakanállal kevergetve kb 80 fokig melegítem, amíg a fagyialap szépen bevonja a fakanál hátát és az ujjamat végighúzva rajta a nyoma ottmarad. A keveréket lehúzom a tűzről, és hozzákeverem a maradék egy csészényi tejszínt. Vízfürdőben kihűtöm és a hűtőbe rakom 5-6 órára vagy egy éjszakára. 
2. Az összekockázott epret összekeverem a maradék cukorral és a citromlével. 2 órára a hűtőbe teszem, hogy az eper kiengedhesse a levét. Az epret leszűröm, kicsit átpasszírozom és ezt az "eperlekvárt" keverem hozzá a fagyialaphoz. 
3. A fagyaltot fagylaltgépben kifagyasztom. Aki szereti a darabosabb fagyit a cukros eperből rakjon félre egy kicsit, és a fagylalt elkészülte előtt kb 5 perccel adagolja bele a gépbe. 









2016. június 3., péntek

Mogador bonbon II.




Tudom, hogy szerepel már a blogon egy Mogador bonbon recept, de néha szeretem megvariálni az egyébként már jól bevált receptúrákat is. Legutóbb, amikor Mogador bonbont készítettem a tejcsokoládés maracujás ganachet fehércsokoládé burokba töltöttem és bonbonokat étcsokoládéval talpaltam le. A díszítéshez kurkumával illetve matcha teaporral színezett kakaóvajat használtam. Nekem így is nagyon ízlett ez a bonbon, őszintén megmondom nehéz választani az első és a második változat közül. 

Hozzávalók (24 db-hoz): 

Díszítés: 
- 1 tk kakaóvaj pasztilla + egy késhegynyi kurkuma
- 1 tk kakaóvaj pasztilla + egy késhegynyi matcha teapor

Burok: 
- 250 g fehércsokoládé

Talp: 
- 100 g étcsokoládé

Ganache (recept innen, kicsit átdolgozva): 
- 55 g maracuja püré
- 90 g tejcsokoládé
- 20 g puha vaj
- 9 g glükózszirup/méz



Elkészítés: 

1. A díszítéshez a kakaóvajat temperálom, majd belekeverem a matcha teaport, egy ecset segítségével  absztrakt mintát festek a bonbonforma belső mélyedéseibe. A műveletet megismétlem a kurkumás kakaóvajjal is.  
2. A bonbonok töltelékével folytatom. Ehhez a maracujapürét a mézzel felforralom, majd egy kissé visszahűtöm. A tejcsokoládét megolvasztom, majd három-négy részletben hozzákeverem az édesített maracujapürét. Ezután a vajat is belekeverem a ganacheba. A tölteléket habzsákba kanalazom és félreteszem. 
3. A fehércsokoládét megolvasztom és temperálom, majd kiöntöm vele a bonbonformát. Pár percre hűtőbe helyezem a formát, amíg a csoki megszilárdul. 
4. A tölteléket beletöltöm a mélyedésekbe, vigyázva, hogy hagyjak helyet a lezáráshoz is. A formát hűtőbe rakom, amíg a ganache megbőrösödik. 
5. Az étcsokoládét megolvasztom és temperálom, majd letalpalom vele a bonbonokat. Pár perc hűtés után kifordítom a kész bonbonokat a formából. 





Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...