Nemsokára itt a Valentin nap. Ennek örömére (persze tudom, nem mindenki örömére) ilyenkor mindenképpen valami rózsaszín, esetleg piros, ízében viszont egyértelműen csak csokis desszertet kell készíteni. Én most egy finom gránátalmás macaront hoztam nektek, használjátok ki amíg lehet gránátalmát kapni.
Hozzávalók (15 db-hoz):
A macaronokhoz:
- 50 g porcukor
- 50 g mandulaliszt (alaposan átszitált darált mandula)
- gél állagú ételfesték
- 17 g szobahőmérsékletű tojásfehérje (kb 1 tojásfehérje fele)
- 50 g kristálycukor
- 21 g víz
- 17 g szobahőmérsékletű tojásfehérje + egy csapott kk tojásfehérje por vagy cream of tartar (opcionális)
A töltelékhez:
- 70 g étcsokoládé
- 70 g felére beforralt gránátalmalé (kb 150 g frissen facsart léből)
-1 tk méz
- 2 tk g puha vaj
-1 tk méz
- 2 tk g puha vaj
Elkészítés:
1. Először is előkészítem a hozzávalókat. A mandulát és a porcukrot robotgépben pár másodperc alatt összedolgozom. Többször átszitálom egy nagyobb fém tálba. Egy kisebb fém tálba kimérem a 17 g tojásfehérjét és a tojásfehérjeport vagy a cream of tartart, egy kis pohárba a másik 17 g tojásfehérjét, mindkettőt félreteszem. Egy kis lábosba, gyorsforralóba kimérek 50 g cukrot és 21 g vizet.
2. A cukrot a vízzel a tűzhely közepes fokozatán összemelegítem, amíg a cukor elolvad, közben folyamatosan kevergetem. Ezután feljebb veszem a hőmérsékletet a maximumra és felforralom a cukorszirupot. Amikor eléri a 110 fokot elkezdem felverni közepes fokozaton a 17 g tojásfehérjét. 120 fokig melegítem a cukorszirupot, ekkor gyorsan leveszem a tűzről és vékony sugárban a tojásfehérjéhez keverem (félreértés ne essék, a tojásfehérjét kézi mixerrel keverem közben). Addig verem a tojásfehérjét, amíg kb 40 fokosra nem hűl.
3. A 17 g tojásfehérjét habkártyával belekeverem a mandulás porcukorba, jól el kell dolgozni. Hozzákeverem a piros színű ételfestéket. A tojáshab 1/3-át hozzákeverem szilikon spatulával a macaron-alaphoz.. Végül a maradék tojásfehérje habot is belekeverem a tésztába. Fontos, hogy nem szabad túlkeverni a tésztát. Persze az sem jó, ha nincs eléggé kikeverve. Akkor lesz jó a tészta állaga, ha a spatulát felemelve a lefolyó massza szépen lassan beleolvad a tálban maradt masszába. A műveletet megismétlem a második adag tésztával is.
4. Egy alumínium sütőtepsit megfordítok és ráhelyezek egy sütőpapírt. A masszát sima csöves habzsákba töltöm, a sütőpapírra kis gömböcskéket nyomok belőle (a habzsákot egyenesen, függőlegesen tartom). Picit csúcsos lesz a tészta, de ha jól kevertük ki, akkor ez pár másodperc alatt el fog tűnni. Ezután a tepsit pár határozott mozdulattal a munkapulthoz ütögetem, hogy a légbuborékok távozzanak.
5. A macaronokat fél-egy órát pihentetem száraz helyen, amíg a tetejük megbőrösödik. A sütőt és 170 -180 fokra előmelegítem (alsó-felső sütés) (nekem ekkor a hőmérő szerint 150-160 fokos a sütőm, kicsit csalóka). A macaronokat 8-9 percig sütöm, majd letakarom őket alufóliával, hogy ne égjenek meg és még 4-5 percig szárítom a makikat. Összesen tehát 14-15 percig sütöm őket a mérettől függően.
6. A kész macaronokat teljesen kihűtöm, majd leemelem őket a sütőpapírról (könnyen le kell jönniük). A díszítéshez az ételfestéket egy kevéske alkohollal
összekeverem és egy ecset segítségével csíkot húzok a makik tetejére, az
alkohol pár másodperc alatt el fog illanni.
7. A ganachehoz a gránátalma levet a mézzel megmelegítem, és az olvasztott csokikhoz öntöm. Szép simára keverem. A puha vajat csak a legvégén dolgozom bele a ganache-ba. 30 percet hagyom állni a munkapulton.
8. Jöhet az összeállítás. Az időközben habzsákból nyomható állagúra dermedt ganachet habzsákba kanalazom és egy kisebb kupacot nyomok belőle a macaronok aljára, majd egy másik macaront finoman rányomok a töltelékre.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése